Cukrzyca CukrzycaiTy.com

Cukrzyca i Ty Kompendium wiedzy o cukrzycy

Rozpoznanie cukrzycy

Typowymi objawami cukrzycy jest wielomocz (poliuria) oraz zwiększone pragnienie (polidypsja). Na skutek odwodnienia chorzy cierpią także na zwiększoną senność i osłabienie, czasem zauważa się spadek masy ciała i zanik tkanki podskórnej. Choroba najczęściej manifestuje się kwasicą ketonową, czyli stanem w którym organizm spala tłuszcze zamiast glukozy. Wytwarzają się przy tym ciała ketonowe, które prowadzą do zakwaszenia ustroju, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia, bo może wywołać u chorego śpiączkę.

Często jednak schorzenie może przebiegać bezobjawowo – zwłaszcza cukrzyca typu 2, a istniejące objawy mogą być niecharakterystyczne. Stąd, jeśli nie doszło jeszcze do śpiączki, jedynie na podstawie wywiadu można ocenić, czy dolegliwości zgłaszane przez pacjenta sugerują możliwość rozwoju cukrzycy. Wówczas lekarz zleca badanie poziomu cukru we krwi. Pierwszym niepokojącym sygnałem choroby jest tzw. stan przedcukrzycowy. Objawia się on zbyt wysokim stężeniem glukozy w surowicy krwi, jest to tzw. glikemią na czczo o wartości 5,6–6,9 mmol/l (100–125 mg/dl). Jeśli w badaniu zostaną uzyskane takie wyniki robi się OGTT, czyli test doustnego obciążenia glukozą. Pacjentowi podaje się 75 gram glukozy i bada jej stężenie we krwi po 120 minutach. Niepokojące wartości mieszczą się w przedziale 7,8–11,0 mmol/l (140–199 mg/dl).

Cukrzycę rozpoznaje się, jeśli spontanicznie wykonywana glikemia lub glikemia po doustnym obciążeniu glukozą ukazuje wartości na poziomie większym niż 11,1 mmol/l (200 mg/dl). A także, jeśli na czczo glikemia jest dwukrotnie zawyżona – więcej niż 7 mmol/l (126 mg/dl). Tym wynikom winny towarzyszyć charakterystyczne objawy choroby, co jednak nie zdarza się zawsze.