Cukrzyca CukrzycaiTy.com

Cukrzyca i Ty Kompendium wiedzy o cukrzycy

Rola insuliny w organizmie człowieka

Regulacja stężenia glukozy we krwi zależy od wydzielania insuliny przez komórki ß, które znajdują się na wysepkach Langerhansa w trzustce oraz od jej działania na komórki organizmu. Glukoza jest cukrem prostym, który organizm uzyskuje przez rozkładanie cukrów złożonych, stanowiących jeden ze składników ludzkiego pokarmu. Węglowodany złożone są trawione w kilku miejscach układu pokarmowego, ale głownie w jelicie cienkim. Stamtąd powstała podczas działania enzymów glukoza jest wchłaniana i transportowana drogą krwionośną do komórek całego organizmu.

Glukoza jest niezbędna do życia, ponieważ bierze udział w podstawowym procesie metabolicznym komórek, jakim jest oddychanie komórkowe. Podczas tego procesu dochodzi do utlenienia glukozy, co uwalnia energię w postaci ciepła, a także prowadzi do wytworzenia wysokoenergetycznego związku, który odpowiada za funkcje życiowe organizmu, jest nim ATP (adenozynotrójfosforan). Aby glukoza mogła dostać się do wnętrza komórki w tkance mięśniowej, tłuszczowej i wątrobowej potrzebna jest insulina. Hormon nie jest niezbędny w wypadku tkanki nerwowej i struktur układu krwionośnego (erytrocytów).

Insulina wytwarzana jest przez komórki wątroby w dwóch fazach. Pierwsza z nich to faza szybka, trwająca około 10 minut, na którą składa się wyrzut zgromadzonego hormonu w strukturach trzustki. Faza druga trwa do 2 godzin po posiłku i dostarcza większych ilości insuliny. Hormon ten jest tzw. polipeptydem, czyli białkiem złożonym z dwóch łańcuchów aminokwasów A i B, które połączone są mostkiem dwusiarczkowym. Na docelowe komórki wpływa ona dzięki możliwości łączenia się ze swoistymi receptorami, które na nich się znajdują.